Dopalacze – skutki zażywania

Jeszcze nie tak dawno dopalacze były legalnie sprzedawane w sklepach, które oferowały tak zwane produkty kolekcjonerskie, które nie nadają się do spożycia. W rzeczywistości każdy kupujący doskonale wiedział, po co sięga i jedynie chodziło o to, by sprzedawcy mogli uniknąć problemów z prawem.

skutki zażywania dopalaczyKupujący nie byli jednak nigdy informowani o tym jakie skutki mogą się wiązać z tym, że będzie się spożywać dopalacze. Za tym jednak szły sytuacje, w których wiele osób płaciło za ich spożycie swoim zdrowiem i pobytem w szpitalu. Dlatego właśnie dopalacze zostały zakazane na terytorium naszego kraju.

Dopalacze – skutki

Niestety przez długi okres czasu nie mieliśmy dobrze zbadanych skutków, które wiązały się z zażywaniem dopalaczy. Dodatkowo skład tych produktów często się zmienia i nie zawsze wiemy jakie będą następstwa ich stosowania.

Po zażyciu mogą się pojawiać następujące objawy:

- boląca głowa

- nudności

- problemy ze snem

- problemy z oddychaniem

- zmęczenie, znużenie

- drgawki - stany lęku

- urojenia - biegunka

- wysoka temperatura

- zawroty głowy

- śpiączka

- pocenie się

- wymioty

- ciemnienie skóry

Dopalacze – informacje

Niestety klienci takich sklepów nie dostawali informacji o tym jakie będą niepożądane skutki mogą się wiązać z zażywaniem takich substancji. Oficjalnie zawsze kupuje się je jako środki kolekcjonerskie a nie jako produkty, które mają mieć działanie narkotyzujące. Na każdym opakowaniu była tylko informacja, że produkt nie nadaje się do spożywania. Ale chętnych na to nie brakowało. Brak wiedzy na temat tych produktów sprawił, że ludzie kupowali i spożywali nie wiedząc, jak duże zagrożenie dla zdrowia stanowiły takie produkty.

Skład dopalaczy

skład dopalaczySkład tych środków jest mocno zróżnicowany, ale często mają one w sobie BZP a więc składnik, który działa podobnie jak amfetamina. Ten produkt może przyspieszyć tętno czy wpłynąć na odwodnienie organizmu. Zawsze także ma działanie uzależniające. W sklepach sprzedawane były także mieszanki różnych produktów. Obecnie dostęp do takich środków jest już utrudniony i dzięki temu niektórzy unikają kontaktu z nim. Jednak zdeterminowani nie będą mieli problemu, by je otrzymać ponieważ można je kupić w sieci pod przykrywką różnorakich produktów.