Czym są dopalacze?

Można bez problemu określić dopalacze jako narkotyki, które są legalne. Są to tak naprawdę środki zastępcze, które produkuje się po to, by osiągnąć działanie podobne do tego, jakie osiąga się w przypadku stosowania narkotyków. Wytwarzanie i sprzedaż nie jest ograniczona żadnymi przepisami prawa i dlatego można prowadzić w tym zakresie sprzedaż według przepisów ogólnych.

dopalaczeŚrodki te tworzone są w różnej postaci. Znajdziemy je jako proszki, mieszanki ziół, wyciągi czy kapsułki. Najczęściej zaczynają one bardzo szybko działać, ponieważ już po kilku minutach, a czas utrzymywania się w organizmie będzie nawet kilkugodzinny.

Dzielić je można na środki takie jak:

  • Energetyki
  • Psychodeliki
  • Halucynogeny
  • Stymulanty
  • Relaksujące
  • Euforyzujące

 

Skąd wzięły się w Polsce?

Pierwsze próby sprzedaży takich środków pojawiły się już na początku XXI wieku, gdy zatrzymywano sprzedaż różnych mieszanek ziołowych, które miały negatywne skutki. Jednak pierwsze dopalacze pojawiły się dopiero w 2006 roku, a rok później pojawiły się pierwsze dwie marki: Dopalacze.pl oraz Konfekcjoner. Wtedy takie produkty sprzedawano legalnie.

Rosnąca liczba zatruć doprowadziła do tego, że od 2010 roku produkty te w sprzedaży stacjonarnej są już niedostępne i nielegalne, ale ciągle prowadzona jest sprzedaż przez internet pod nazwą produktów kolekcjonerskich. Pojawiła się także nielegalna sprzedaż, która prowadzona jest między innymi na dyskotekach i zabawach. Mimo wpisywania kolejnych środków z dopalaczy do listy zakazanych ciągle pojawiają się nowe i ten rynek na nowo się buduje.

Dlaczego nie były zakazane?

Środki takie nie mają substancji, które są uznane za toksyczne czy odurzające w świetle ustawy i dlatego nie były zakazane. Dopiero z czasem wpisuje się je na listę zakazanych w świetle ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Ciągle jednak mogą być w sprzedaży, ponieważ oferuje się je jako produkty kolekcjonerskie, które nie nadają się do spożycia. Producenci w ten sposób zdejmują z siebie odpowiedzialność i środki takie mogą być dalej sprzedawane.