Dopalacze

Dopalacze to środki pochodzenia naturalnego albo syntetycznego, które działają tak jak zakazane psychoaktywne substancje, ale nie znajdują się jeszcze na liście tych zakazanych substancji, dlatego mogą być produkowane i używane.

czym są dopalaczeCo jakiś czas dopalacze w pewnej części są wciągane na listę substancji zakazanych, ale przez używających nadal są tak samo określane. Badacze często podtrzymują tutaj określenie substancji psychoaktywnych, które nie mają ograniczenia prawnego. Bardzo często określa się je w Polsce jako środki zastępcze, które mają dać taki sam efekt jak środki odurzające, ale póki co nie znajdują się one liście substancji zakazanych i kontrolowanych. W momencie, gdy jakiś środek będzie umieszczony na liście środków zakazanych przestaje już być środkiem zastępczym a staje się środkiem odurzającym.

Większe zainteresowanie środkami , które określa się jako dopalacze pojawiło się w latach 60-tych na terenie Stanów Zjednoczonych. Z czasem te środki zaczęły się także pojawiać na terenie Europy Zachodniej i pojawiały się nawet wyścigi między kolejnymi substancjami, które miały dawać taki sam efekt jak narkotyki. Często niektórzy producenci zakładali, że ich środki mogą dać nowe wyjątkowe doznania. Jednocześnie dystrybuującym tymi środkami nie narażano się na skutki prawne i dlatego te środki się tak popularyzowały. Zjawisko to nieco ustało i pojawiło się ze wzmożoną siłą pod koniec XX wieku. Między innymi możliwość sprzedaży w sieci sprawiła, że te środki stały się tak bardzo popularne i można było się z nimi spotkać bez żadnego problemu. niekiedy dopalacze były także określane jako środki naturalne i to oczywiście sprawiło, że się popularyzowały w niektórych kulturach.

Dopalacze stały się także atrakcyjne dlatego, że pojawiał się problem z ich odkryciem w płynach ustrojowych i dlatego nie traktowano takich środków jako złamania kontraktu terapeutycznego. Wiele osób decydowało się więc sięgać właśnie po takie środki, by walczyć skutecznie z terapią, która była wobec nich prowadzona.